Ligatura - Nowoczesne Opakowania

Własny projekt opakowania - jak to zrobić

Własny projekt opakowania

Chcemy, aby nasze produkty były wyjątkowe. Sami też najlepiej wiemy co oferujemy klientom i jak chcielibyśmy im to pokazać i sprzedać. Jako znawcy własnej marki możecie sami zaprojektować opakowanie. Wbrew pozorom własny projekt opakowania nie jest trudny do zrobienia. Sprawdźcie kilka naszych rad jak zrobić to samemu.

Nie kombinuj

Często prostota jest najlepszą drogą do celu. Nie inaczej jest w przypadku rozpoczęcia projektowania własnego opakowania. Zastanówmy się co chcemy pokazać na lub poprzez opakowanie, a następnie zróbmy sobie listę tego co musimy pokazać. Wyeliminowanie zbędnych elementów sprawi, że nie pogubicie się w projekcie i możliwe, że szybciej go skończycie. Jak wiemy czas to pieniądz!

Przejrzystość treści

Dzięki prostocie możemy uzyskać także przejrzystość treści. Projektując opakowanie musimy mieć na uwadze, to jak odbierze je klient. Czy od razu będzie wiedział o co chodzi, czy skojarzy do jakiego produktu się odnosi? Mówiąc o przejrzystości nie stawiajmy jej jednak na równi z dosłownością. Oczywiście nasz projekt może być dosłowny, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmusił odbiorcę do chwili zastanowienia, dzięki czemu może być lepiej zapamiętany.

Przekaz

Projektując opakowanie możemy pomyśleć o tym co chcemy przekazać naszym klientom. Poprzez przekaz możemy rozumieć wskazanie klientowi czy nasz produkt należy do kategorii premium czy jest produktem klasycznym(podstawowym). Przez przekaz możemy także rozumieć pokazanie korzyści jakie otrzyma klient kupując dany towar.

Element wyróżniający

Na opakowaniu warto zastosować element, który będzie je wyróżniał od innych. Standardowym zabiegiem jest umieszczenie logo firmy. Opakowania dają nam znacznie więcej możliwości. Możemy umieścić na nich np. motto naszej firmy, podziękowanie za kupno lub inny element, który wyróżni nasz design pośród innych.

Ekologia

Czyli trochę to co jest w modzie. Coraz więcej osób przywiązuje wagę (i słusznie) do ekologicznych rozwiązań. Dlatego projektując opakowanie warto zastanowić się po pierwsze nad materiałem z którego ma być wykonane, po drugie nad jego użytecznością już po kupnie. W tym miejscu możemy pomyśleć o projekcie opakowania nietypowego, które po wyjęciu zawartości będzie mogło pełnić inną rolę i wykorzystamy je ponownie. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie np. Wewnątrz pudełka serii pomysłów właśnie na to co możemy dalej zrobić z danym opakowaniem.

Trendy

Moda ma to do siebie, że lubi się zmieniać. Podczas projektu opakowania powinniśmy jednak brać ją pod uwagę. Trendy zmieniają się bardzo szybko i coś co dzisiaj jest w cenie jutro może być nieaktualne. Idealnie by było gdybyśmy potrafili stworzyć coś ponadczasowego, ale jak dobrze wiemy graniczy to niemalże z cudem. Pamiętajmy jednak, że opakowanie możemy po pewnym czasie odświeżyć, a naszym głównym celem jest w trafienie potrzeb rynku tu i teraz. Warto śledzić jakie nowości w designie są na czasie i przynajmniej częściowo czerpać z nich wzorce. Musimy jednak uważać, żeby nie zagalopować się w czerpaniu inspiracji od innych marek. Pomijając ryzyko spraw o plagiat takie zabiegi często powodują, że marka bardzo mocno traci w oczach klientów.

Profesjonalne projektowanie

Jeżeli uważacie, że nie dacie rady sami stworzyć projektu, to powyższe punkty na pewno pomogą wam chociaż w stworzeniu dokładnych wytycznych, które przekażecie grafikowi, projektującemu opakowanie na Wasze zamówienie. Macie już jakieś pomysły na to jak ma wyglądać Wasze opakowanie? Dajcie nam znać chętnie je z wami stworzymy.

No Comments

Post a Comment
logo ligatura

65-119 Zielona Góra
ul. Sulechowska 4a
tel. +48 68 455 69 31

drukarnia@ligatura.com.pl